Chemadent G-J-P

Dostępność: na wyczerpaniu
ilość szt.
Producent: CHEMA
Kod produktu: 5000500

Opis

Chemadent G-J-P

 

Zastosowanie

Cement szkło – jonomerowy CHEMADENT G-J-P wskazany jest szczególnie jako podkład pod wypełnienia z materiałów kompozytowych i amalgamatowych, co poprawia biozgodność i przyleganie brzeżne wypełnień. Cement ten szczelnie pokrywa dno ubytku, bez mikropęknięć i kurczenia się, co skutecznie przeciwdziała przeciekowi bakteryjnemu i chemicznemu do miazgi zęba oraz chroni przed bodźcami termicznymi.


Dane techniczno - medyczne:
WYRÓB SPEŁNIA WYMAGANIA NORMY ISO 9917:1991
Cement szkło-jonomerowy CHEMADENT G-J-P składa się z proszku i płynu. Proszek stanowiący rozdrobnione szkło sodowo-wapniowo-fluoroglinokrzemianowe z dodatkiem strontu przeznaczony jest do mieszania z płynem będącym roztworem wodnym kopolimeru kwasów alkenowych z dodatkiem kwasu winowego. Do zestawu dołączony jest WYTRAWIACZ G-J służący do przygotowania zębiny przed założeniem cementu.
UWAGA: składniki cementu oraz WYTRAWIACZ G-J dołączony do zestawu są substancjami drażniącymi dla oczu i skóry. Podczas pracy z wyrobem należy stosować środki ochrony oczu i twarzy dla pacjenta i personelu. W razie kontaktu przepłukać dużą ilością wody i skontaktować się z lekarzem.
Cement wykazuje biozgodność z tkankami zęba. Przylega szczelnie do szkliwa i zębiny, w wyniku wiązań chemicznych z tymi tkankami.
Uwalnia fluor, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwpróchnicze na najbliższe otoczenie. Posiada współczynnik rozszerzalności  termicznej bliski współczynnikowi rozszerzalności termicznej zęba. Daje kontrast na zdjęciu rentgenowskim, co ułatwia diagnostykę pozabiegową.

Sposób postępowania z wyrobem

Przygotowanie ubytku: Ze względu na dużą adhezję materiału do zębiny i szkliwa opracowanie ubytku należy ograniczyć jedynie do usunięcia tkanki próchniczej bez kształtowania retencji. Z ubytku usunąć strumieniem wody luźne opiłki powstałe w trakcie usuwania próchnicy i wygładzania ścian i dna ubytku oraz wysuszyć powietrzem zębinę.
W głębokich ubytkach, gdy grubość zębiny jest mniejsza niż 1,5 mm to należy położyć podkład z wodorotlenku wapnia.
Dla usunięcia substancji mazistej i lepszego przylegania cementu do zębiny nanieść WYTRAWIACZ G-J na przygotowaną powierzchnię zębiny na 10s przy użyciu pędzelka lub bawełnianego wacika. Po upływie 10s wytrawioną zębinę dokładnie przemyć wodą i suszyć lekko powietrzem wolnym od oleju przez następne 20s. Unikać nadmiernego wysuszenia zębiny. Zębina powinna mieć swoją naturalną wilgotność.
Zalecane proporcje i mieszanie: Zaleca się użycie dwóch łyżeczek proszku na dwie krople płynu lub wielokrotność tej proporcji (proporcje: 1,43g proszku/1g płynu tj. 1,8g proszku/1ml płynu). Przy podkładach cienkowarstwowych dopuszcza się dozowanie mniejszej ilości proszku tj. 1,4g proszku /1ml płynu.)
Zachowanie podanych wyżej proporcji jest bardzo istotne, gdyż decyduje to w konsekwencji o jakości cementu.
Pojemnik z proszkiem należy przed otwarciem mocno wstrząsnąć w celu spulchnienia proszku. Do pobierania proszku stosować łyżeczkę dołączoną do zestawu. Należy uważać, aby łyżeczką nie dociskać proszku do wewnętrznej ściany pojemnika. Pozwoli to uniknąć ubijania proszku w łyżeczce, co mogłoby spowodować zachwianie proporcji i w efekcie przygotowania cementu o zbyt gęstej konsystencji. Zdjąć nadmiar proszku z łyżeczki wykorzystując krawędź zatyczki w szyjce pojemnika.
Odmierzyć dwie krople płynu bez pęcherzyków powietrza na czystą i suchą płytkę szklaną. W przypadku zaklejenia otworu dozownika przez płyn, powstałą cienką błonkę usunąć. Po użyciu zamknąć natychmiast pojemnik, chroniąc jego zawartość przed dostępem powietrza i wilgoci.
Proszek należy podzielić na dwie równe części. Wprowadzić połowę proszku do całej ilości płynu i mieszać przez 10s. Następnie dodać pozostały proszek i mieszać łopatką do uzyskania jednolitej masy przez następne 10s. Całkowity czas mieszania powinien wynosić 20s.

Zachowanie powyższego sposobu postępowania ma istotny wpływ na jakość uzyskanego cementu.
Materiał może być mieszany łopatką metalową, agatową lub łopatką z tworzywa sztucznego dołączoną do zestawu. Narzędzia muszą być idealnie czyste i suche.
Wykonanie podkładu:
Cement powinien być umieszczony w ubytku przy pomocy tradycyjnych (standardowych)   instrumentów stomatologicznych w czasie nie przekraczającym 2 minut od momentu rozpoczęcia mieszania przy temperaturze 23ºC. W czasie zakładania podkładu ubytek powinien być  izolowany od wpływu wilgoci.
Cement szkło-jonomerowy CHEMADENT G-J-P powinien być stosowany jako materiał zastępujący zębinę i pokrywać cały obszar tkanki zębinowej oraz nieco zachodzić na połączenie zębinowo-szkliwne. Zabezpieczenie tego obszaru zapobiega przenikaniu kwasu podczas wytrawiania, co może powodować pozabiegową nadwrażliwość zęba.
Warstwa podkładu powinna mieć grubość co najmniej 0,5mm.
Przed nałożeniem warstwy materiału wypełniającego należy wytrawić cement 37% kwasem ortofosforowym, wytrawianie przeprowadzić dopiero po całkowitym stwardnieniu cementu podkładowego, tj. po upływie min. 5 minut od rozpoczęcia mieszania.
Praca z cementem:
Warunki otoczenia:  temperatura 23°C, wilgotność 50%
Czas mieszania:  20s
Czas trwania plastyczności:  max 2min.
Czas wiązania (netto):  3-4,5 min.

Dostępne opakowanie

Opakowanie jednostkowe zawiera:
- Pojemnik z proszkiem (10g) o barwie uniwersalnej A2 wg skali Vita*
- Pojemnik z płynem (10g)**
- Pojemnik z WYTRAWIACZEM G-J (10g)
- Łyżeczkę do odmierzania proszku
- Łopatkę polietylenową do mieszania cementu
- Zakraplacz
* Vita jest nazwą zastrzeżoną dla VITA ZAHNFABRIK (Niemcy)
** 10g płynu zapełnia ok. 2/3 obj. pojemnika

 

Warunki przechowywania

Przechowywać w dokładnie  zamkniętych opakowaniach, w miejscu suchym, w temperaturze 15ºC – 25ºC. Chronić przed światłem słonecznym, a także, szczególnie proszek, przed wilgocią.

Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Nie wolno przechowywać pojemników w lodówce.
Bezpośrednio po każdorazowym pobraniu porcji należy dokładnie zamknąć pojemniki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl